Między nami jądrowcami

Pan Tofelek jest eukarontem. Opowieści z życia typowego orzęska.

Pan Tofelek jest eukariontem. Nie wstydzi się swojego małego jądra. Często powtarza, że każdy ma to, jakim go podział mitotyczny stworzył. Tofelek mówią mu przyjaciele. Ale ojciec zawsze mówił do niego Tofel: Tofel to, Tofel tamto, Tofel znowu się spóźniłeś na fagocytozę. 

Pan Tofelek lubi pływać, jest w tym dobry. Przebiera swoimi sześciuset rzęskami aż miło popatrzeć. Zawsze jest pierwszy do jakiejś pożywnej lipidowej cząstki. Ale nie pyszni się tym. „Każdy ma swoje wakuole i swoje sprawy” – powtarza. Pan Tofelek ma już za sobą dwa podziały poprzeczne, ale jego ojciec w jego wieku miał już cztery. „Ja w twoim wieku…” – mawia ojciec. Tofelek broni się, że wtedy było więcej pożywnych składników w zawiesinie. Ale tato nie da sobie powiedzieć. Taki jest ten jego ojciec, wciąż tak samo młody, a w jądrze nadal mu jeszcze rozmnażanie.

Pan Tofelek zawsze chciał być nauczycielem – przybliżać dzieciom fascynujący świat jednokomórkowców. Ale na wstępie podważono jego kwalifikacje: “Nic pan nie wie o koloniach, ani o dzieciach z rozmnażania płciowego, no i spożywa pan bakterie, a w dzisiejszych czasach nacisku na higienę, pan rozumie…”. Tofelek uśmiecha się swoim cytostomem, ale swoje sobie myśli, aż mu się rybosomy gotują. Zatrudnił się w marketingu. „Jest pan charakterystyczny, będzie pan świetnie reprezentował orzęski” – powiedzieli. Tym go ujęli i tak mu już tam zleciało parę cykli.

Pewnego razu Tofelek przyprowadził do domu kolegę. Oznajmił, że chcą mieć razem rekombinację. Ojciec bardzo się skrzywił. „Za moich czasów nie było takich rzeczy” – zaburczał tato. Tofelek wiele razy tłumaczył to ojcu, ale ojciec jest starej daty, z pierwszego pokolenia i nigdy nie zrozumie współczesnej potrzeby zmian w puli genowej.

W takich momentach zwykle Tofelek zamyka się w swojej pellikuli i powtarza sobie, że nie będzie jak ojciec. Śmieszne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s